Mjeku ligjor i Quebec-ut ka urdhëruar një hetim publik për vdekjen e një gruaje 22-vjeçare, e cila i dha fund jetës pasi kërkoi pa sukses trajtim për një betejë të gjatë me sëmundjen Lyme në Quebec në SHBA. Vdekja e Amélie Champagne fitoi vëmendjen kombëtare pasi babai i saj Alain Champagne – CEO dhe president i Grupit Jean Coutu, një zinxhir farmacish në Quebec – bëri njoftimin në një postim në LinkedIn javën e kaluar, transmeton pemajetes.com.

Ai tha se vajza e tij kishte kaluar nëpër “vite të bredhjes mjekësore në Quebec” ndërsa vuante nga simptomat e sëmundjes së shkaktuar nga rriqrat pa një diagnozë. Ajo më në fund u diagnostikua me sëmundjen Lyme në qershor.

Pavarësisht trajtimeve të fundit, babai i saj tha se sëmundja “e kishte rrëmbyer atë në thelb” deri në atë pikë, duke shkaktuar simptoma të rënda fizike dhe mendore. Amélie i dha fund jetës më 11 shtator – menjëherë pasi u lirua nga spitali Sherbrooke’s Hôtel-Dieu, ku ishte shtruar në spital pas një tentative për t’i dhënë fund jetës

Në intervistat e fundit, Champagne ka akuzuar sistemin e kujdesit shëndetësor të Quebec për dështimin e vajzës së tij, duke thënë se ajo nuk mori kujdesin e duhur psikiatrik. Zyra e shefit të mjekësisë ligjore Pascale Descary tha të martën se një hetim do të synojë të hedhë dritë mbi rrethanat dhe faktorët që kontribuan në vdekjen e gruas së re. /Pemajetes.com

By 5bfjx

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *